logo

Chikungunya-uitbraak in Suriname

29-01-2026

In Suriname is een uitbraak van chikungunya vastgesteld. Tot en met 29 januari 2026 zijn er 134 bevestigde besmettingen gemeld in verschillende districten. De autoriteiten hebben de surveillance opgeschaald en nemen maatregelen om de verspreiding via muggen te beperken. 

Wat is chikungunya?

Chikungunya is een virus dat wordt overgedragen door muggen, vooral de Aedes aegypti (dezelfde mug die ook dengue en zika kan verspreiden). Je kunt de ziekte krijgen als je wordt geprikt door een mug met dit virus. Dat gebeurt vooral overdag tussen zonsopkomst en zonsondergang. 

Chikungunya lijkt erg op griep met koorts, hoofdpijn, spier- en rugpijn, misselijkheid en braken. Ook kun je huiduitslag krijgen en pijn in de gewrichten. Deze ziekteverschijnselen zijn meestal na één week tot drie weken weer weg. Pijn in de gewrichten kan soms echter maanden tot jaren duren. Overlijden als gevolg van chikungunya komt zelden voor. 

Wat kun je zelf doen om ervoor te zorgen dat je geen Chikungunya krijgt?

Bescherm jezelf overdag goed tegen muggen. In de folder Muggenwering op reis en de folder Zika, dengue en chikungunya lees je meer over wat je kunt doen om muggen op afstand te houden.

Vaccinatie tegen chikungunya wordt geadviseerd aan reizigers naar Suriname ongeacht de reisduur. Ben je tussen de 12 en 64 jaar, dan kun je in principe gevaccineerd worden, als er geen contra-indicaties zijn. 

Krijg je hoge koorts en pijn in je gewrichten na een reis naar Suriname? Neem dan contact op met je (huis)arts.

Kijk voor informatie over chikungunya op deze pagina van het LCR of RIVM.

Bron: WHO/PAHO, StarNieuws


LCR