Voorkom hondsdolheid: ga goed voorbereid op reis
24-07-2025
Dit jaar is er opnieuw een stijging te zien van mensen die op vakantie zijn gebeten, gekrabd of gelikt over een wond(je) door een zoogdier op vakantie en dit melden bij de alarmcentrale (Eurocross). Na een beet of krab of lik over een open wond(je) van een zoogdier in bepaalde landen heb je risico op hondsdolheid. Het is belangrijk om dan snel actie te ondernemen.
In de meeste (sub)tropische en sommige Oost-Europese landen komt hondsdolheid voor bij honden en katten. De ziekte kan ook bij andere zoogdieren zoals apen of zelfs zeeleeuwen voorkomen. Wereldwijd kunnen vleermuizen hondsdolheid overdragen. Huisdieren of dieren in de buurt van hotels en restaurants kunnen ook een risico vormen. Je kunt vaak niet meteen zien aan het dier of het hondsdolheid heeft. Rabiës is een heel ernstige ziekte waaraan je overlijdt als je niet op tijd actie onderneemt.
Wat kun je zelf doen om ervoor te zorgen dat je geen hondsdolheid krijgt?
- Vermijd contact met zoogdieren, en zeker met honden, katten, apen en vleermuizen;
- Aai geen zoogdieren;
- Voer geen zoogdieren;
- Blijf altijd op minimaal een armlengte afstand van zoogdieren;
- Raak geen zieke of dode dieren aan;
- Vermijd grotten omdat daar vaak vleermuizen zijn die besmet kunnen zijn.
Gebeten of gekrabd of gelikt over een open wond(je) door een zoogdier: wat nu?
- Maak de wond goed schoon met lauwwarm water en zeep. Spoel minstens 15 minuten. Ontsmet de wond daarna met 70% alcohol.
- Neem direct contact op met de alarmcentrale van je zorgverzekering. Dit nummer staat op de achterkant van je zorgverzekeringpas. Zij zullen je adviseren en helpen met wat je moet doen en naar welk ziekenhuis je moet gaan.
- Daarna ga je naar een arts of ziekenhuis. Om rabiës te voorkomen kan het zijn dat vaccinaties en antiserum (MARIG) nodig is. De behandeling moet zo snel mogelijk gestart worden.
Ben je voor je reis niet gevaccineerd? Dan heb je antiserum (MARIG) en vier vaccinaties nodig. In veel landen is het antiserum niet verkrijgbaar. Daardoor kan het nodig zijn dat je de vakantie moet afbreken en terug moet vliegen naar Nederland of een ander land.
Rabiësvaccinatie
Je kunt je voor je reis laten vaccineren tegen rabiës. Een rabiësvaccinatieserie bestaat uit twee vaccinaties die levenslange basisbescherming geven. Als je voor je reis gevaccineerd bent, heb je na een beet of krab of lik over een open wond(je) meestal nog twee extra vaccinaties nodig. Deze vaccinaties zijn bijna overal ter wereld goed verkrijgbaar. Je hoeft dan waarschijnlijk niet je vakantie af te breken.
Op de pagina Advies per land kun je vinden of er een rabiës risico is in het land waar je op vakantie gaat. Laat een deskundig reizigersadviseur voorafgaand de reis beoordelen of vaccinaties tegen rabiës voor jou nodig zijn.
Vind hier een reizigersadvies- en vaccinatiebureau bij jou in de buurt.
LCR