Diarree na terugkomst uit Mexico door darmparasiet Cyclospora
Laatste update: 18-08-2026
In het Verenigd Koninkrijk is een duidelijke stijging te zien van het aantal Cyclospora-infecties bij reizigers die zijn teruggekeerd uit Mexico. Ook in Nederland zijn in 2026 enkele besmettingen vastgesteld bij mensen die recent in Mexico zijn geweest.
Cyclosporiasis wordt veroorzaakt door de parasiet Cyclospora cayetanensis. Mensen raken meestal besmet door het eten van besmette groente, fruit of kruiden, of door het drinken van besmet water. Een besmetting wordt niet rechtstreeks van mens op mens overgedragen.
De parasiet veroorzaakt vooral waterige diarree en buikkrampen. De klachten kunnen pas dagen tot weken na de besmetting beginnen. Meestal gaat de ziekte vanzelf over, maar bij mensen met een verminderde afweer, zoals mensen met hiv, kan de ziekte ernstiger zijn en langer duren.
Maatregelen:
- Eet alleen goed gekookt of doorgebakken eten, vermijd rauwe groentes, salades, zacht fruit en verse kruiden, en drink alleen water uit ongeopende flessen of gekookt kraanwater. Ook als je in een luxe hotel of all‑inclusive resort verblijft. Zie ook de ‘Algemene Reizigersfolder’.
- Heb je na een reis naar Mexico diarree die lang duurt of steeds terugkomt? Neem dan contact op met je huisarts en vertel dat je recent in Mexico bent geweest.
Bron: NaTHNaC, UK Health Security Agency
